Vilket kunskapsbehov finns inom området sensorik?

Välkommen att delta i en enkätundersökning om kunskapsbehovet inom området sensorikFör tredje året i rad drar kampanjen EKO-september igång. Det är Organic Sweden, Ekologiska Lantbrukarna, KRAV och Sveriges Konsumenter som står bakom för att öka kunskapen om och driva försäljningen av ekologiska och KRAV-märkta livsmedel.

Det finns ett stort intresse från företagen för ökade kunskaper inom sensorik. Sweden Food Arena och Livsmedel i fokus planerar därför i samarbete med Örebro Universitet att arrangera kurser i ämnet. För att kunna skapa ett riktigt bra kursprogram behöver vi veta era önskemål. Vilka kunskaper inom sensorik är viktigast för er för att ni ska kunna utveckla era produkter ytterligare och stärka företagets konkurrenskraft?

Vi är tacksamma om du vill svara på frågorna i länken till enkäten. Dina svar kommer att utgöra underlag för en workshop som Örebro Universitet arrangerar med Livsmedel i fokus och Sweden Food Arena den 5 oktober, (digital workshop). Här kommer vi att diskutera vilken typ av satsningar som företagen önskar inom forskning, kunskapsutveckling och utbildning inom sensorikens område för att i nästa steg kunna utvecklas som företag och stärka sin konkurrenskraft. Diskussionerna vid workshopen kommer även att vara viktiga för oss när vi utformar kursinnehållet.

I enkäten kan du anmäla ditt intresse för att delta i en workshop 5 oktober som kommer att ledas av Örebro Universitet.

 

Här finns enkäten:  Sensorikundersökning

Länk till workshop 5 oktober: Vad smakar det egentligen?

 

 

Dela

Fler nyheter i Arkiv och Värdekedjan

Arla ska testa Från Sverige-märkning på utvalda produkter

Arla testar från och med vecka 20 märkningen Från Sverige på ett antal produkter i sortimentet. Trots att Arla har en egen märkning hoppas man att den nya märkningen ska göra att fler väljer svenska mejeriprodukter.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.