Scan Sverige nyrekryterar: ”Expansiv period”

Den som söker jobb inom svensk köttproduktion har mycket att välja på. Scan Sverige gasar och söker 300 nya medarbetare i sommar.

Scan Sverige fick under våren 2024 en ny ägare i Lantmännen och siktet framåt är tydligt: att öka den svenska köttproduktionen och minska importberoendet.
– Vi befinner oss i en väldigt spännande och expansiv period, med en ny stark ägare och i ett läge där vi verkligen gasar för en stärkt svensk köttproduktion. Nu hoppas vi locka flera engagerade och nyfikna kollegor som vill vara en del av vår verksamhet och bidra till vår produktion, säger Elisabeth Elvegård, HR-direktör Scan Sverige, i ett pressmeddelande.
Det handlar om 300 medarbetare som sökes inför sommarperioden till Scan Sveriges fyra produktionsanläggningar i Linköping, Skara, Kristianstad och Halmstad.
– Ett sommarjobb hos oss är en fantastisk möjlighet att få värdefull arbetslivserfarenhet och lära sig mer om livsmedelstillverkning från grunden. Glädjande nog väljer många dessutom att komma tillbaka flera år i rad, och vi har flertalet exempel på kollegor som fortsatt sin karriär hos oss även efter avslutat sommarjobb, säger Elisabeth Elvegård.

Här är uppskattat antal tjänster per anläggning:
Kristianstad: 140
Linköping: 100
Skara: 55
Halmstad: 40

 

Dela

Fler nyheter i Förädling och Värdekedjan

Livsmedelsbranschen – en motor för svensk ekonomi

Livsmedelskedjan omsätter 1 163 miljarder kronor per år, har ett förädlingsvärde som motsvarar 4 procent av Sveriges BNP och står för 7,5 procent av den totala sysselsättningen i Sverige. Det visar rapporten ”Fakta om maten: En näring för svensk ekonomi” från Svensk Dagligvaruhandel.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.